Anna Małolepsza opowiedziała osobom z wadą słuchu o obowiązujących cenach biletów w Szczecinie, zasadach przewożenia zwierząt oraz bagażu i innych przedmiotów w pojazdach komunikacji miejskiej. Powiedziała także o nowościach, jakie pojawiły się w szczecińskich autobusach i tramwajach.
O czym nie wiedzą mieszkańcy Szczecina korzystający z autobusów i tramwajów?
Ważne dla osób z wadą słuchu.
Inwalidzi słuchu na podstawie ważnej legitymacji Polskiego Związku Głuchych z wpisem o niepełnosprawności mają prawo do 50% ulgi przy kupnie biletu jednorazowego oraz miesięcznego.
Warto wiedzieć.
W Szczecinie wprowadzone są bilety:
- seniora – dla osób w wieku od 67 do 70 lat. Bilet 6-miesięczny kosztuje 50,- złotych, a 12-miesięczny – kosztuje 90,- złotych.
- rodzinny bilet weekendowy – wielodniowy, który kosztuje 14,- złotych. Rodzice i dzieci z tym biletem mogą podróżować autobusami i tramwajami od godziny 19.00 w piątki do godziny 24.00 w niedzielę. Trzeba pamiętać, że dzieci muszą mieć mniej niż 16 lat.
- aktywizujący osoby bezrobotne – ten bilet jest ważny od poniedziałku do soboty i kosztuje 60,- złotych.
Za jazdę bez biletu zapłacimy karę. Jeżeli zapłacimy karę do 7 dni to zapłacimy 182 złote. Jeżeli karę zapłacimy po 7 dniach to zapłacimy 260 złotych.
Jeżeli zapomnieliśmy biletu miesięcznego i była kontrola w autobusie czy tramwaju to musimy ten bilet dostarczyć do ZDiTM w ciągu 7 dni. Wtedy zapłacimy tylko opłatę manipulacyjną, która wynosi 6 złotych. Pamiętajmy bilet musi być ważny.
Pamiętajmy, że przy przejazdach podczas przesiadania się obowiązuje czas umieszczony na rozkładzie jazdy, a nie czas zegarka. Warto sprawdzać rozkład jazdy.
Nowości, jakie pojawiły się w szczecińskich autobusach i tramwajach.
Nowością jest Szczecińska Karta Aglomeracyjna (SKA) na okaziciela i imienna.
Kartę SKA na okaziciela możemy kupić w każdej kasie ZDiTM w Szczecinie. Mając kartę na okaziciela możemy kupić bilety okresowe i doładowywać e-portmonetkę. Kartę SKA imienną uzyskujemy po wypełnienie wniosku i razem ze zdjęciem składamy w wybranej kasie ZDiTM np. w Policach, Urzędzie Miasta Szczecin, Brama Portowa, Turzyn, os. Słoneczne i Klonowica. Na wydanie karty czeka się 5 dni i jest ona bezpłatna.
Przy odbiorze karty otrzymamy wydruk, który jest podobny do paragonu, jest na nim zapisany login, nr karty i hasło PIN. Login i PIN pozwolą nam zalogować się na stronęwww.zditm.szczecin.pl. Nowością na karcie SKA jest e-portmonetka. E-portmonetka działa jak karta, musimy doładować ją dowolną kwotą, a później możemy kupować bilety jednorazowe. Jeżeli zgubimy kartę SKA musimy zgłosić się do ZDiTM tam zostanie zablokowana karta SKA.
W autobusach i tramwajach oraz w wielu punktach miasta są biletomaty, które sprzedają bilety i pozwalają kupić bilet miesięczny. W biletomatach w autobusach i tramwajach są sprzedawane bilety już skasowane.
Kupując bilet w autobusie zapłacimy tylko kartą płatniczą lub kartą SKA, a tramwaju zapłacimy pieniędzmi, kartą płatniczą lub kartą SKA.
Obecnie w autobusach i tramwajach testowane są nowe kasowniki przystosowane do kart SKA.
Pani Anna Małolepsza Kierownik Działu Taryfowo-Biletowego z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie chętnie odpowiadała na pytania uczestników spotkania, a także zaprosiła osoby zainteresowane do odwiedzenia siedziby ZDiTM w celu zobaczenia i przetestowania nowych urządzeń.